Vse kar želiš vedeti o nekomu vidiš v očeh
Oči
Preverite
Je tudi ogledalo telesa?
Nad očmi je navdušena tudi alternativna medicina, točneje posebna alternativna diagnostična veja iridiologija. Njeni zagovorniki verjamejo, da lahko vzorci, barve in druge značilnosti očesne šarenice razkrivajo specifične informacije o zdravju telesa.
T.i. iridodiagnostika je stara toliko kot človeštvo. Ljudje so od nekdaj prav v očeh iskali znamenja duševnega in telesnega zdravja. Medtem ko so si stari Kitajci že pomagali z lupami iz gorskega kristala, naj bi Egipčani že zapisali in se ravnali po prvih iridioloških diagnostikah bolezni.
In čeprav ima iridiologija danes precej navdušenih sledilcev, pa kontrolirane znanstvene študije ne pritrjujejo njihovemu navdušenju. V dvojnih slepih testih se iridiologija kot resna diagnostična tehnika nikakor ni proslavila. Še več, rezultati naj bi bili porazni.
Kaj pa osebnost?
Znanost je torej ovrgla teze o možnostih resnejše diagnostike potencialnih bolezenskih stanj v telesu na podlagi analize šarenice, po drugi strani pa je našla dokaze za določene povezave med posameznikovo osebnostjo in videzom njegovih oči.
Na morebitne povezave posebnih značilnosti šarenice z osebnostjo je pomislil psiholog Mats Larsson z univerze v švedskem mestu Orebro. Larsson je proučil šarenice 428 študetnotv, ki so nato vsi opravili standardizirina osebnostni test.
Larsson je preštel pogostost in debelino majhnih lečastih brazd, ki krakom podobno potekajo od roba zenice do roba šarenice in nežne oboke ali sklenjene kroge, ki obkrožajo zenico.
Toplina v očeh
Ugotovil je, da lahko iz brazd pridobi informacije o osebnostnih lastnostih, ki igrajo pomembno vlogo v medčloveških odnosih, na primer o empatiji, toplini, zaupanju, odprtosti za nove izkušnje, ljubeznivosti, razločutnosti in pozitivnih čustvih.
Gosteje ko so brazde posejane, močneje so pri posamezniku izražene te lastnosti.
Loki ali krogi okoli zenice so močneje vidni pri impulzivnih in nevrotičnih ljudeh, pa tudi pri ljudeh z veliko samodisciplino.
Gledano z biološkega stališča, te povezave niso tako zelo presenetljive, saj je pri zarodku razvoj oči tesno povezan z razvojem možganov. Določene lastnosti bi lahko sprožili geni, kot je PAX6, ki vpliva tako na razvoj tkiva šarenice kot tudi na oblikovanje določenega dela možganov – prednjega cingularnega korteksa. Ta del možganov vpliva na sprejemanje odločitev in učenje ter je pomemben pri nastajanju osebnosti.
Vir: internet
0 komentarji :
Objavite komentar